top of page

Kredyt z wkładem własnym, o co chodzi?

Chcesz ubiegać się o kredyt na najkorzystniejszych warunkach? To ważne, żebyś odpowiednio wcześniej dowiedział się jakie są oczekiwania banków. Jeśli zamierzasz starać się o kredyt hipoteczny, tym bardziej sprawdź z czym będziesz musiał się zmierzyć.

Jedną z najważniejszych kwestii będą tu odpowiednio duże oszczędności, które pokryją Twój wkład własny. Ile takich oszczędności musisz zgromadzić? I czy wkład własny zawsze będzie wymagany? To pytania, które pewnie będziesz chciał zadać. Pamiętaj, że nie musisz zostawać z tym wszystkim sam – profesjonalny doradca kredytowy pomoże Ci we wszystkim i znajdzie najlepszą ofertę.


Kredyt z wkładem własnym, o co chodzi?

Wkład własny – z czego wynika?

Wymóg wkładu własnego związany jest z działalnością Komisji Nadzoru Finansowego. Ta instytucja, jak wskazuje sama nazwa, prowadzi nadzór nad sektorem bankowym w Polsce. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa klientom korzystającym z oferty banków, ale również stoi na straży bezpieczeństwa tych instytucji. W związku z tym KNF wydaje specjalne dokumenty zwane Rekomendacjami, które zawierają informacje o udzielaniu kredytów i ocenie ryzyka w przypadku takich wniosków kredytowych. Jednym z wymogów stawianych przez banki, który wynika z Rekomendacji S jest właśnie wkład własny, który powinien stanowić określony procent wartości kredytowej nieruchomości.


Wysokość wkładu własnego

Zgodnie z postanowieniem Komisji Nadzoru Finansowego ustalono docelową wysokość minimalnego wkładu własnego na poziomie 20 proc. wartości kredytowanej nieruchomości. Jest to bezwzględny wymóg, który należy respektować. Oczywiście, możesz natrafić na ofertę kredytu, w której próg ten będzie nieco niższy np. 10 lub 15 procent, jednakże wtedy konieczne będzie stosowanie innych zabezpieczeń, jak np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.


Jak działa ubezpieczenie wkładu własnego?

Ubezpieczenie wkładu własnego jest idealną opcją jeśli nie możesz sobie pozwolić na wkład własny w standardowej, 20 procentowej wysokości. Wtedy, z pomocą takiego zabiegu możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na budowę domu z przynajmniej 10 proc. wkładem własnym. Takie ubezpieczenie jest również korzystne dla banku, który w ten sposób zabezpiecza się przed ryzykiem niespłacania zobowiązania.


Czy skorzystanie z oferty z ubezpieczeniem wkładu własnego jest dobrym rozwiązaniem?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej i życiowej. Być może w Twoim przypadku lepiej będzie, żebyś odłożył zaciągnięcie kredytu hipotecznego do momentu, aż zgromadzisz wymaganą przez bank kwotę. W tej sytuacji warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego, który uwzględniając wszystkie czynniki – przedstawi Ci najlepszą opcję. Pamiętaj, ekspert kredytowy Amtrust to ceniony na rynku specjalista, który ma kilkuletnie doświadczenie i doskonale wie jak może Ci pomóc. Skontaktuj się z jednym z naszych doradców kredytowych już dziś!33 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page