top of page

BIK a kredyt - podstawowe informacje

Jak już wiesz, dobra historia kredytowa ogrywa kluczową rolę w procesie ubiegania się o kredyt. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o Biurze Informacji Kredytowej i jego wpływie na Twoje przyszłe kredyty? Poznaj podstawowe informacje o tzw. BIK.

BIK a kredyt - podstawowe informacje

BIK, czym jest?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zajmuje się gromadzeniem, a następnie udostępnianiem informacji o kredytobiorcach. Jego działalność jest ściśle uregulowana szeregiem aktów prawnych:

  • Ustawą Prawo bankowe,

  • Ustawą o ochronie danych osobowych

  • oraz m.in Rozporządzeniem Ministra Finansów w tej sprawie.

Ponadto, jego działalność reguluje również Ustawa o ochronie danych osobowych.


Dane przechowywane w BIK

Jakie dane są przechowywane w Biurze Informacji Kredytowej? Tak naprawdę są tam wszelkie informacje, które dotyczą wiarygodności oraz rzetelności zarówno Twojej osobistej, jak i firmowej. W związku z tych ogromem informacji - są one przekazywane przez wszystkie firmy, czy też instytucje, które mogą nimi dysponować. Oczywiście, wszystko odbywa się zgodnie z prawem i ustalonymi zasadami.

Instytucje, które przekazują do BIK dane to m.in: banki, firmy pożyczkowe czy też firmy zajmujące się leasingiem.


Jak działa BIK?

Działalność BIK jest ściśle powiązania z pojęciem historii kredytowej. Warto wiedzieć, że do wspomnianego rejestru trafiają dane o wszystkich Twoich zobowiązaniach kredytowych - zarówno aktualnych jak i przeszłych. Informacje wpływają niezależnie od wysokości zaciągniętej pożyczki czy też kredytu hipotecznego bądź kredytu gotówkowego. W BIK pojawi się również informacja o sposobie spłaty Twojego wcześniejszego zobowiązania. Z tego systemu korzystają wszystkie banki i inne instytucje finansowe, więc warto zadbać aby Twoja historia kredytowa była jak najlepsza. Interesuje Cię więcej informacji o tym, czym jest historia kredytowa, a może chciałbyś wiedzieć jak uzyskać raport BIK?


Długa historia kredytowa

Nie przejmuj się jeśli Twoja historia kredytowa wydaje Ci się za długa. Tak naprawdę zadziała to na Twój plus, oczywiście w przypadku gdy jest pozytywna. Gdy będziesz ubiegał się o kredyt hipoteczny bądź kredyt gotówkowy, a bank zauważy, że wcześniejsze zobowiązania regulowałeś terminowo i bez większych problemów - oceni Cię jako korzystnego klienta.


Co w przypadku braku historii kredytowej w BIK?

Osoby będące w takiej sytuacji mają zdecydowanie trudniej. W związku z brakiem jakiejkolwiek historii kredytowej - nie mogą zostać poddane ocenie przez bank, co skutkuje trudnościami z udzieleniem im kredytu. W takim przypadku dany kredytobiorca zostanie zakwalifikowany do grupy podwyższonego ryzyka i będzie musiał wykazać swojej instytucji finansowej swoją wypłacalność w inny sposób.


Kredyt hipoteczny bądź kredyt gotówkowy z doradcą kredytowym Amtrust

Szukasz najlepszego możliwego doradztwa kredytowego w Krakowie? Skontaktuj się już dziś z jednym z naszych doradców kredytowych i poznaj swoje możliwości w zakresie kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego bądź kredytu dla firm. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją historię kredytową i pomogą w złożeniu wniosków w bankach. Więcek informacji na stronie internetowej.

7 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page