top of page

Własna firma krok po kroku


Dzisiejszy rynek pracy jest coraz bardziej przyjazny dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z biznesem. Mimo tego, warto zdawać sobie sprawę z wielu przeciwności z jakimi będzie trzeba się zmierzyć podejmując decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej. Warto zatem wiedzieć jakie są kroki założenia własnej firmy oraz o możliwościach takich jak kredyt dla firm.


Własna firma krok po kroku

Wpis do CEIDG

Pierwszym krokiem w zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest wpis rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby to uczynić należy wypełnić wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej CEIDG podając w nim najważniejsze dane naszej firmy. Warto zaznaczyć, że dokonując wpisu do CEIDG wnioskujemy jednocześnie o nadanie naszej firmie:

  • numeru REGON,

  • numeru NIP,

  • wyboru formy opodatkowania,

A także ubiegamy się m.in. o zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS.


Wizyta w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Kolejnym krokiem jest uregulowanie kwestii podatkowych oraz ubezpieczeniowych w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tutaj konieczne będzie określenie formy opodatkowania naszej firmy - oczywiście jest to zależne od rodzaj prowadzonej działalności. Następnie należy złożyć w ZUS-ie odpowiedni druk dotyczący ubezpieczenia.


Współpraca z księgowością

Istotnym krokiem jest również współpraca z księgową. Decydując się na założenie własnej firmy, musisz jednocześnie podjąć decyzję o prowadzeniu księgowości. Oczywiście, możesz zająć się tym sam lub też skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego. Warto wspomnieć, że taka osoba zapewni porządek w dokumentacji i znacznie ułatwi bieżące funkcjonowanie Twojej firmy.


Uzyskanie odpowiednich zezwoleń

Ten krok nie występuje w każdym przypadku. W zależności od tego czym będzie się zajmowała Twoja firma, być może konieczne będzie uzyskanie koncesji. Należy się o to zatroszczyć już na początkowym etapie planowania działalności gospodarczej.


Konto firmowe

Koniecznym krokiem będzie za to założenie oddzielnego rachunku bankowego. Aby zrobić to odpowiednio należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak szybkość realizowania transakcji w wybranym banku czy też ewentualną wysokość opłat dodatkowych.


Pomoc specjalistów

6 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page