top of page

Rośnie wartość wniosków o kredyty hipoteczne

Mimo pandemii nieruchomości drożeją. W efekcie zwiększa się kwota, na jaką opiewają kredyty hipoteczne. Warszawa pokazuje to dobitnie, bo tu średnia cena przebiła poziom 10 tys. zł/mkw.


Co roku banki udzielają ok. 200 tys. kredytów mieszkaniowych Co najmniej drugie tyle wpływa do nich wniosków o kredyty hipoteczne. Warszawa w nich przoduje, ponieważ z uwagi na swój obszar, liczbę ludności, potencjał gospodarczy, siedzibę wielu urzędów i firm jest to największy rynek nieruchomości w Polsce.


Mimo pandemii nieruchomości drożeją. W efekcie zwiększa się kwota, na jaką opiewają kredyty hipoteczne. Warszawa pokazuje to dobitnie, bo tu średnia cena przebiła poziom 10 tys. zł/mkw.
Rośnie wartość wniosków o kredyty hipoteczne w Warszawie

Sprzedaż hipotek w Warszawie odrobinę spadła

Z danych BIK-u wynika, że w 2020 r. banki przyznały łącznie 63,2 mld zł na cele mieszkaniowe. To o niecałe 3 proc. mniej w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Oczywiście powodem mniejszej sprzedaży jest pandemia, co widać w statystykach zwłaszcza za okres od kwietnia do sierpnia. Wówczas klienci pożyczali średnio o 20 proc. mniej w stosunku do analogicznego miesiąca 2019 r. We wrześniu i październiku spadki nie przekraczały 4 proc., natomiast w ostatnich dwóch miesiącach sprzedaż hipotek była już minimalnie większa niż rok temu.

Liczba udzielonych kredytów zmniejszyła się o ponad 9 proc. (do 216,6 tys. umów). Ujemna dynamika była więc trzykrotnie większa niż w ujęciu wartościowym. Dlaczego?


Ceny mieszkań a wartość wniosków o kredyty hipoteczne w Warszawie

Po pierwsze, mimo początkowo pesymistycznych przewidywań ceny mieszkań szły w górę. Przy czym bardziej drożały nieruchomości na rynku wtórnym niż u deweloperów. Klienci musieli więc występować o coraz większe kredyty hipoteczne. Warszawa w tym przodowała. Jak wynika z danych NBP, to jedyne miasto w Polsce, w którym średnia cena transakcyjna po raz pierwszy przebiła poziom 10 tys. zł za mkw.

Po drugie, wiele osób kupowało większe – z założenia droższe – lokale. Lockdown doprowadził bowiem do zamknięcia szkół oraz wielu przedsiębiorstw. Ludzie zaczęli spędzać więcej czasu w domach (nauka, praca, czas wolny), co zrodziło zapotrzebowanie na więcej przestrzeni.

Wzrost stawek napędzała też inflacja. Dodatkowo wiele osób upatruje w nieruchomościach skutecznego sposobu na przechowanie wartości majątku.

W efekcie rosną kwoty, na jakie opiewają kredyty hipoteczne dla firm. Warszawa oraz inne ośrodki są tego najlepszym przykładem. W grudniu 2020 w ramach jednej umowy banki wypłacały przeciętnie 307,4 tys. zł. To najwięcej w historii.

50 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page