top of page

Leasing czy kredyt, co wybrać?

Stoisz przed wyborem kupna auta i zastanawiasz się czy uczynić to z pomocą leasingu czy poprzez zaciągnięcie kredytu? A może poszukujesz finansowania na rozwój swojej firmy? Leasing staje się coraz częstszą alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Aby dowiedzieć się, która z opcji będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna - przeanalizujmy każdą z nich.


Leasing czy kredyt, co wybrać?


Kredyt samochodowy podstawowe informacje

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że kredyt na samochód można zyskać nawet na 100% jego wartości. Jak to przy kredycie, niezbędne będzie udokumentowanie Twoich dochodów w celu weryfikacji zdolności kredytowej. Oprocentowanie, które możesz uzyskać jest zmienne bądź stałe, jednakże przy podejmowaniu decyzji bądź świadomy, tego że Twój wybór oprocentowania również ma znaczenie dla banków. Również istotny jest fakt, czy starasz się o pojazd nowy czy używany. Konieczną kwestią będzie również zabezpieczenie sprzętu. Stanowi to pewną ochroną dla banku, w sytuacji gdy kredytobiorca przestanie opłacać ustalone raty.


Leasing na samochód, czy warto?

Leasing polega na tym, że leasingobiorca nie jest prawnym właścicielem pojazdu, natomiast korzysta z samochodu będącego przedmiotem umowy leasingowej. Wspomnianym właścicielem jest wtedy leasingodawca. Możemy mieć do czynienia z leasingiem kapitałowym (inaczej finansowym) oraz operacyjnym czyli bieżącym. W przypadku operacyjnego czas użytkowania pojazdu nie jest równoznaczny z czasem całkowitego zużycia. Natomiast jeśli chodzi o leasing kapitałowy - mamy tutaj do czynienia z możliwością uwzględnienia w umowie klauzuli o wykupie. Sama wartość rat w leasingu zależy w głównej mierze od wartości rynkowej jaką prezentuje wybrany przez nas samochód.


Leasing czy kredyt?

Jak możesz zauważyć każda z powyższych opcji ma swoje zalety jak i wady. Co istotne, kredyt daje Ci tę możliwość zawieszenia spłaty na okres kilku miesięcy, co może okazać się bardzo wygodną opcją. Również rozłożenie rat na dogodne terminy czy też możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania są tu zdecydowanie na plus. Jeśli chodzi o minusy - w tym przypadku mamy do czynienia z ustanowieniem zabezpieczenia. W leasingu mamy zdecydowanie mniej formalności, dzięki czemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu na zbędną dokumentację. Znaczącą niedogodność może stanowić jednak fakt, że w leasingu, o ile nie ustanowiono klauzuli wykupu - leasingobiorca nigdy nie stanie się prawnym właścicielem samochodu. Inaczej jest w przypadku kredytu na samochód. Chcesz dowiedzieć się, która z opcji jest dla Ciebie najlepsza? Skontaktuj się z naszym doradcą kredytowym w Krakowie!4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page