top of page

Umowa kredytowa - kiedy jest nieważna?

Wiesz już czym jest umowa kredytowa, ale zastanawiałeś się kiedyś w jakiej sytuacji może stać się nieważna? Dowiedz się więcej o błędach, których warto unikać aby podpisać Twoją umowę kredytu gotówkowego bądź kredytu hipotecznego.

Umowa kredytowa - kiedy jest nieważna?

Nieważność umowy kredytowej - w jakich sytuacjach?

Na uzyskaniu kredytu zależy nie tylko Tobie ani Twojemu doradcy kredytowemu. To również interes dla banku, który przecież właśnie dlatego skrupulatnie sprawdza Twoją sytuację finansową i stawia przed Tobą tyle wymogów. Mimo to, zdarzają się sytuacje gdy dochodzi do nieważności umowy kredytowej. Zgodnie z przepisami, umowa kredytu zawierana z konsumentem może zostać uznana za nieważną z uwagi na jej sprzeczność z prawem czy też niezgodność z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 1 i 2 k.c.), oraz wskutek zastosowania w niej postanowień abuzywnych dotyczących głównych świadczeń stron.


Unieważnienie umowy kredytowej, kiedy i jakie są skutki?

Do unieważnienia umowy kredytowej dochodzi jeśli zawiera ona poważne wady. Unieważnienia dokonuje wtedy sąd. Uznajemy wtedy, że taka umowa w ogóle nie obowiązywała. W praktyce takie sytuacje często miały miejsce w związku z tzw. umowami kredytu frankowego, gdzie bank był zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy wszystkich wpłaconych przez niego środków, a kredytobiorca zobowiązywał się do zwrócenia do banku kwoty wypłaconego kredytu. Przez to klient banku tak naprawdę oddawał pieniądze, które faktycznie zostały mu wypłacone przez bank - bez odsetek ani prowizji.


Umowa kredytowa z pomocą doradcy kredytowego Amtrust

Ubiegasz się o swój pierwszy kredyt hipoteczny ale przerasta Cię wizja czytania ogromu dokumentów i skrupulatnej analizy umów? Poszukujesz sprawdzonej pomocy wykwalifikowanych ekspertów kredytowych, którzy pomogą Ci w wyliczeniu zdolności kredytowej oraz uzyskaniu kredytu na mieszkanie bądź pożyczki hipotecznej? Skontaktuj się już dziś z jednym z naszych doradców kredytowych w Łodzi - oferujemy Ci najlepsze możliwe doradztwo i najtańszą ofertę kredytową na rynku!11 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page