top of page

Rynek wtórny, a rynek pierwotny

Starając się o kredyt hipoteczny na mieszkanie, dom lub działkę z pewnością nie raz spotkałeś się z pojęciem nieruchomości na rynku pierwotnym albo nieruchomości na rynku wtórnym. Zastanawiasz się jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami i która opcja jest bardziej opłacalna? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny?

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Powzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z szeregiem decyzji, które należy podjąć. Jedną z nich jest właśnie kwestia wyboru rynku, na którym zakupisz swoją nieruchomość. To czy będzie to rynek pierwotny czy też rynek wtórny zależy od szeregu innych kwestii i Twoich własnych predyspozycji. M.in. musisz zastanowić się czy interesuje Cię zakup mieszkania od dewelopera.


Różnice między rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym

Rynek pierwotny oraz zakup mieszkania na rynku pierwotnym oznacza, że kupujesz swoją nieruchomość bezpośrednio od inwestora. Wspomnianym inwestorem może być oczywiście deweloper, z którym następnie podpiszesz m.in umowę deweloperską, ale również i spółdzielnia mieszkaniowa. Stajesz się więc pierwszym właścicielem zakupionego mieszkania. Rynek wtórny oznacza natomiast zakup nieruchomości od jej poprzedniego użytkownika, czyli zazwyczaj osoby prywatnej. Po zakupie takiego mieszkania należy oczywiście wpisać się do księgi wieczystej danej nieruchomości jako jej nowy właściciel.


Rynek pierwotny - zalety

Oczywiście największą zaletą związaną z kupnem mieszkania na rynku pierwotnym jest możliwość samodzielnej aranżacji nieruchomości. Takie mieszkania nie są umeblowane, a nawet nie posiadają podłogi - dzięki temu wybór wystroju zależy w 100% od Ciebie. Również decyzje dotyczące np. instalacji elektrycznych należą tylko i wyłącznie od Ciebie, jako pierwszego właściciela. Jest to zatem dużo wygodniejsza opcja. Inną zaletą jest również lokalizacja. Nie da się ukryć, że mieszkania z rynku pierwotnego powstają w dogodnych okolicach, na nowoczesnych osiedlach, które bardzo często znajdują się w okolicy sklepów, szkół, aptek itd. Nie trzeba chyba wspominać, że mieszkanie z rynku pierwotnego nie będzie wymagało od Ciebie remontu


Rynek wtórny - zalety

Jak można zauważyć, więcej przemawia na korzyść rynku pierwotnego. Ale czy rynek wtórny też ma jakieś zalety? Oczywiście, że tak! Mimo wszystko istnieją lokalizacje, w których nowe mieszkania z rynku pierwotnego nie będą mogły już powstać. Jeśli więc zależy Ci na konkretnej dzielnicy, ponieważ np. mieszka tam duża część Twojej rodziny, bądź po prostu podoba Ci się dana okolica - zdecyduj się na zakup mieszkania na rynku wtórnym.


Doradca kredytowy Amtrust Group w Łodzi pomoże Ci w decyzji

Wciąż zastanawiasz się czy odpowiedniejszy będzie dla Ciebie zakup na rynku pierwotnym czy rynku wtórnym? Skorzystaj z pomocy sprawdzonego doradcy kredytowego Amtrust Group w Łodzi i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego kredytu hipotecznego.15 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page